Küçükçalık Grubu, Sakarya Hendek’te Yaptığı 40 Milyon Dolarlık Yeni Yatırımı Devreye Aldı

Küçükçalık Grubu, tekstil sektöründeki yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. İnegöl, Kayseri ve Mısır’da fabrikaları bulunan Küçükçalık, tekstil sektörünün ana hammaddelerinden sentetik ipliği Türkiye’de üretmek için düğmeye bastı. Sakarya’nın Hendek İlçesi’nde arsa hariç 40 milyon dolarlık yatırımla kurulan KFS Sentetik Fabrikası’nın açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Sakarya Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 150 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 40 bin metrekare kapalı alanda kurulu KFS Sentetik fabrikası, Türkiye’de üretilmeyen sentetik ipliklerin üretimini gerçekleştirerek cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacak. Tekstil sektöründe önemli yatırımları bulunan Küçükçalık Grubu’nun arsa hariç 40 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği KFS Sentetik Fabrikası, ilk etapta günde 50 ton sentetik iplik üretirken fabrikada 350 kişi istihdam ediliyor. Büyüme planları doğrultusunda kısa dönemde sentetik iplik üretiminin günlük 200 tona ve istihdam edilecek kişi sayısının ise 900’e çıkarılması hedefleniyor.

KFS Sentetik Hendek fabrikasının açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, AKP Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, Küçükçalık Şirketler Grubu Yöneticileri ve çalışanlarının katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Küçükçalık Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık, yeni fabrikanın ülke ekonomisine olduğu kadar bölge ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağını belirterek şunları söyledi: “Türk tekstilcileri olarak takip eden değil, takip edilen olmalıyız. Sonuç olarak hepimiz bir bütünün vazgeçilmez parçalarıyız. Ülkemizi orta gelir tuzağından kurtaracak ve cari açığımızı kapatacak yol sanayicimizin güncel ve katma değerli üretim yapmasından geçmektedir. KFS Sentetik yatırımını bu duygularla, ülkemize ve geleceğine duyduğumuz inançla hayata geçirdik. Milletçe istihdama ihtiyacımızın olduğu bu günlerde devletimize uzun soluklu fayda sağlamak amacıyla, geçici değil kalıcı istihdam sağlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. KFS sentetik fabrikamız; kısa bir dönemde günlük 200 ton üretim kapasitesine ulaşacak ve 900 kişiye istihdam sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir”.

SON TEKNOLOJİ ÜRETİM

Türkiye’nin 12 milyar dolar seviyesinde olan tekstil ithalatının yüzde 70’inin polyester iplik ve polyester iplik ile üretilen ürün gruplarından oluştuğu bilgisini veren Yaşar Küçükçalık, KFS Sentetik’in tekstil sektörünün ihtiyaç duyduğu hammaddeleri Türkiye’de üreterek cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacağını dile getirdi. Küçükçalık, “KFS sentetik fabrikamızda, tekstil sektöründeki hammadde ihtiyacının dışa bağımlı olmadığını; ülkemizde de kendi imkanlarımızla dünya standartlarında son teknoloji üretim yöntemleri ile hammadde üretimi yapabileceğimizi ispatlamak istedik. Bugün Türkiye’de ilk defa üretilecek ve teknik farklılıklar içeren bazı iplik çeşitlerinin de üretimini gerçekleştirdiğimiz tesisimizde dışa bağımlılığı azalttık” diye konuştu.

EKONOMİ KAZANACAK

KFS Sentetik Hendek Fabrikasının açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Türkiye her geçen gün büyüyor. Geçen yıl barındırdığı tüm zorluklara rağmen yüzde 2,9 oranında büyüdük. Bu rakam AB’nin iki katı büyüme demek. Biz büyümeyi artırarak sürdürmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ekonomide durgunluk şikayetleri için önemli tedbirler aldık. KOSGEB kapsamında 11 milyar TL tutarında krediyi 153 bin KOBİ’nin kullanımına sunduk. Yine bir diğer desteği de Kredi Destek Fonu ile sağladık. Bu bağlamda 250 milyar liralık kredi sanayicimiz ile buluşacak. Sanayi büyüdükçe Türkiye büyüyor. Küçükçalık’ın bugün açılışını yaptığımız tesisi ileri teknoloji ile çalışıyor. Daha fazla üretimi daha az maliyet ile gerçekleştiriyor. Bu tesis ile hem bölge, hem ülke ekonomisi kazanacak. Fabrika daha fazla istihdam daha fazla üretim ile bölge ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak” dedi.